Proces produkcji

Projekt-Produkcja-Sprzedaż-Serwis to przewodnia myśl towarzysząca powstawaniu narzędzi do obróbki metalu  w firmie FABA. Wszystkie narzędzia FABA powstają w zakładzie produkcyjnym w Baboszewie w centralnej Polsce. Cały kompleks produkcyjny firmy zajmuje 4 hektary, na których znajdują się 4 hale produkcyjne o łącznej poewierzchnii ponad 3000 m2powierzchnii produkcyjnej, wyposażone w park maszynowy najnowszej generacji. Pracuje tu doświadczona kadra konstruktorów i inżynierów. Do produkcji narzędzi FABA używa wyłącznie materiałów renomowanych światowych dostawców. Korzystając z ich ogromnego i wieloletniego doświadczenia, poprzez doradztwo i szkolenia FABA stara się dostosować produkty do indywidualnych potrzeb klienta. Tylko połączenie wysokiej jakości produktów z technicznym doradztwem i specjalistycznym serwisem może zagwarantować każdemu klientowi efektywne użytkowanie narzędzi.

FABA METAL produkuje różnorodne narzędzia do obróbki metali z węglika spiekanego oraz z ostrzami z PKD. FABA głównie zajmuje się produkcją narzędzi specjalnych na życzenia klienta lecz również produkuje całą gamę narzędzi standardowych oferowanych bezpośrednio z magazynu. Narzędzia specjalne projektowane są zgodnie z uzgodnieniami z odbiorcą i wykonywane w ustalonym reżimie technologicznym.

Wszystkie narzędzia z HM jak też z PKD wykonywane są na maszynach sterowanych numerycznie najwyższej klasy ęuropejskiej i światowej. Wiele maszyn posiada zamontowane kamery, którymi w trakcie procesu możemy kontrolować poszczególne wymiary narzędzia. Dla większych serii produkcyjnych uruchamia się specjalny program bezobsługoej  pracy w celu szybszej i tańszej produkcji narzędzi.

Po procesie wytwarzania narzędzi z węglika spiekanego stosujemy jeszcze procesy uzdatniania polegające na polerowaniu powierzchni spływu wióra tj. powierzchni natarcia oraz mikro zaokrąglania ostrza skrawającego. Wielkość zaokrąglenia uzależniona jest od materiału jakie narzędzie będzie obrabiało, i tak dla materiałów twardych zaokrąglenie jest większe dla materiałów miękkich zaokrąglenie jest minimalne. Wszystkie narzędzia z HM po procesie uzdatniania poddawane są jeszcze procesowi pokrywania związkami aluminium, tytanu i innymi pierwiastkami i ich związkami. Warstwy są bardzo twarde i podwyższają żywotność narzędzia kilkukrotnie. Powierzchniowe pokrywanie ostrzy narzędzi azotkami różnych pierwiastków jest bardzo skuteczną metodą podnoszącą żywotność wyrobu. Pomimo że powłoka jest cienka, powierzchnie takie są bardzo twarde i odporne na ścieranie, co znacząco zwiększa czas pracy ostrza. Pokrycie takie poprawia ekonomię produkcji, eliminując częstość ostrzeń lub wymian narzędzi na nowe.

Wszystkie narzędzia szczególnie te z nakładkami z PKD ostrzone są w uchwytach hydro lub bezpośrednio już mocowane w uchwycie i ostrzone w oprawce,  w jakiej będzie pracować na maszynie u klienta. W procesie takim unikamy niepotrzebnych błędów wynikających z mocowania z uchwytu obróbczego do uchwytu docelowego w jakim będzie pracować.